Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

H κατηφόρα των Clippers δεν έχει τελειωμό [ΒΙΝΤΕΟ]

Δεν μπορούν χωρίς τον Κρις Πολ οι Κλίπερς, που γνώρισαν την 4η διαδοχική τους ήττα στο ΝΒΑ...

Καταλυτική αποδεικνύεται η απουσία του τραυματία Κρις Πολ για την ομάδα του Λος Αντζελες, η οποία ηττήθηκε και από το Πόρτλαντ 101-100. Οι πρωτοπόροι της Πασίφικ Ντιβίζον αν κι έχαναν με 14 πόντους κατάφεραν να προηγηθούν με 100-91 περίπου 2.5 λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο, με σερί 10-0 οι Μπλέιζερς ανέτρεψαν το σκηνικό και πήραν τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Πόρτλαντ ήταν ο Γάλλος Νικολά Μπατούμ, ο οποίος έκανε τριπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Την 8η διαδοχική τους νίκη σημελιωσε το Σαν Αντόνιο, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Τιμ Ντάνκαν, αλλά και τον προπονητή του στον πάγκο, Γκρεγκ Πόποβιτς, που παραμένει κλινήρης. Οι Σπερς επιβλήθηκαν 108-99 του Φοίνιξ, χάρις στην σπουδαία εμφάνιση που πραγματοποίησαν στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τόνι Πάρκερ που πέτυχε 31 πόντους (13/17 σουτ και 7 ασίστ), ενώ ο Μανού Τζινόμπιλι πρόσθεσε άλλους 20.

Η Φιλαδέλφεια έκανε «περίπατο» κόντρα στη Νέα Υόρκη, με το επιβλητικό 97-80. Η άμυνα των Σίξερς ήταν αυτή που έφερε τη νίκη, ενώ από την άλλη ο Τζέιρου Χολιντέι έκανε ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους. Ο Καρμέλο Αντονι σημείωσε 25 πόντους για τους Νικς, με άσχημα ποσοστά, όμως, στα σουτ που επιχείρησε (9/28).